Rok założenia

1925

Strona główna
Plan lekcji
Dziennik
Kontakt

Technik

ekonomista

Technik

logistyk

Technik

rachunkowości

Technik

hotelarstwa

Technik

handlowiec

Technik żywienia 
i usług gastronmicznych

Deklaracja

dostępności

RODO

 SZKOŁA
    Symbole Szkoły
    Samorząd
    Rada Rodziców
    Biblioteka
    Wolontariat
    Sport szkolny
 PROJEKTY
  Eramus+
 PARTNERZY

 

 

   W dniach  14 i 15 czerwca 2025 roku sanocki „Ekonomik” świętował swoje wyjątkowe Setne Urodziny. Był to czas magiczny, obfity w nostalgiczne wspomnienia, czas pełen wzruszeń dla wszystkich uczestników zjazdu, a samo Wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem  mieszkańców Sanoka.

Dzień pierwszy 

Początek

 

    Obchody 100- lecia rozpoczęły się uroczystą Mszą Św., której przewodniczył Ojciec Gwardian Bartosz Pawłowski w asyście trzech księży absolwentów tj. ks. Jakuba Sieniawskiego, Piotra Sobolaka, Szczepana Wiśniewskiego oraz Księdza Dziekana Romana Fronia.
W kazaniu Ojciec Gwardian podkreślił jak wielki wpływ wywarła Szkoła na przyszłość wychowanków oraz jakimi pięknymi wartościami kierował się i nadal kieruje Zespół Szkół nr 1 w Sanoku.
Mszę Św. uatrakcyjniła oprawa muzyczna przygotowana przez Panią Monikę Brewczak wraz z zespołem wokalnym Soul.

Po mszy św., zgromadzeni na Rynku absolwenci, nauczyciele, uczniowie oraz goście zostali uwiecznieni na grupowym zdjęciu.
Po sesji zdjęciowej nastąpił przemarsz ulicami miasta, który uatrakcyjniła Orkiestra Dęta PGNiG Orlen Sanok oraz zespół Mażoretek „Impuls” z Pakoszówki.

Mural  

   Kolejną częścią programu było oficjalne odsłonięcie muralu wykonanego przez znanego artystę Arkadiusza Andrejkowa.

Obraz przedstawia uczennicę oraz dwóch uczniów w obowiązujących wówczas mundurkach szkolnych z tarczami na ramieniu. Ich wizerunki odtworzone zostały ze starych przedwojennych fotografii dostępnych w archiwum szkolnym, pochodzących z 1938 roku. W tle widzimy figury geometryczne oraz ciągi liczb, które nawiązują do kierunków kształcenia w Ekonomiku na przestrzeni stu lat.

Punktem kulminacyjnym było przecięcie wstęgi przez Wicestarostę Pana Damiana Biskupa oraz Panie Dyrektor ZS1 tj. Panią Janinę Sadowską, Panią Marię Pospolitak oraz obecnie sprawująca tę funkcję Panią Renatę Gromek.

Sanocki Dom Kultury

     Po odsłonięciu muralu nastąpił dalszy przemarsz i oficjalne otwarcie jubileuszu w Sanockim Domu Kultury. Podczas tego wydarzenia można było wysłuchać wiele wystąpień oraz po raz pierwszy wysłuchać Hymnu Szkoły, który został napisany specjalnie dla uczczenia tego wyjątkowego święta. Autorem  zarówno słów, muzyki, aranżacji oraz nagrania naszego Hymnu jest Pan Marek Dziok.

Wśród osób przemawiających w SDK, mogliśmy wysłuchać Pana Starostę Powiatu Sanockiego, Roberta Pieszczocha, Posła na Sejm, Pana Piotra Uruskiego, Wice Burmistrza Miasta Sanoka, Panią Jowitę Nazarkiewicz, Burmistrza Miasta i Gminy Zagórz, Pana Ernesta Nowaka, Rektora Uczelni Państwowej im Jana Grodka w Sanoku, Pana Mateusza Kaczmarskiego oraz byłych Dyrektorów, Panią Janinę Sadowską oraz Panią Marię Pospolitak.
W trakcie uroczystości, Pani Dyrektor, Renata Gromek wręczyła odznaczenia i statuetki dla byłych Dyrektorów oraz nauczycieli z wieloletnim stażem jako nagroda za kształtowanie pokoleń i pracę na rzecz Szkoły. 

Zakończeniem oficjalnej części obchodów Jubileuszu 100- lecia ZS1 w Sanockim Domu Kultury była część artystyczna pod tytułem "Podróż przez historię szkoły- niech obrazy i słowa przemówią z przeszłości..", przygotowana przez uczniów pod opieką pani Joanny Albigowskiej. Młodzież w czterech scenach- dwóch z 1925 roku oraz dwóch z 2025 roku zaprezentowała historię Ekonomika.
Dwie pierwsze sceny rozgrywały się w przedwojennej kawiarence przy sanockim Rynku. Uczniowie w strojach z epoki przypomnieli zebranym gościom, w jakich okolicznościach szkoła powstawała oraz w jaki sposób informacje o niej roznosiły się wśród mieszkańców miasteczka. Wspaniale dopracowana scenografia oraz kostiumy dodały smaku prezentowanym wydarzeniom.

Dwie ostatnie sceny przedstawiały młodzież przed okazałym, współczesnym budynkiem szkoły. Młodzi ludzie w gestach i słowach zaprezentowali zmiany, kierunki kształcenia a także bieżące osiągnięcia i sukcesy społeczności szkolnej.

Po oficjalnym otwarciu Jubileuszu, absolwenci udali się do budynku szkoły, gdzie mogli spotkać się po wielu latach z koleżankami i kolegami. Nie zabrakło uścisków i łez wzruszenia. Przybyli goście z nostalgią zwiedzali sale, w których kiedyś przyswajali wiedzę.
Na tę specjalną okazję Szkoła przygotowała dla absolwentów dwie wystawy oraz Izbę Tradycji, w której mieści się cała historia „Ekonomika”. Odsłonięto również pamiątkową tablicę, która będzie przypominać to wyjątkowe wydarzenie.

Po spotkaniach, absolwenci mieli czas na odpoczynek oraz na przygotowanie się do Balu, który odbył się w Arenie Sanok.

 Bal  

   Bal rozpoczęło piękne przemówienie Pani Dyrektor, Renaty Gromek:

To niezwykła noc. Noc wspomnień i spotkań po latach. Noc, w której szkolne korytarze ustępują miejsca parkietowi, a zamiast dzwonka – gra dziś muzyka. To wieczór, który łączy pokolenia. Wieczór wspomnień, rozmów po latach, odnajdywania dawnych znajomych  i odkrywania na nowo więzi, które powstały właśnie tutaj, w murach naszej szkoły. To także wieczór radości, uśmiechu i wspólnego świętowania tak pięknego jubileuszu. Dziękujemy, że jesteście dziś z nami. Wasza obecność tutaj jest dla nas największym prezentem z okazji tego jubileuszu. Znów jesteśmy razem – choć siwe włosy zastąpiły niektórym uczniowskie fryzury, a dzienniki i kreda ustąpiły miejsca smartfonom, jedno pozostaje niezmienne: duch tej szkoły i wspomnienia, które łączą nas na całe życie”

 Gwiazdą wieczoru był Michał Milowicz, który wprowadził zebranych gości w dobry nastrój, wykonując znane utwory Elvisa Presleya, Zbigniewa Wodeckiego czy Rudi Szuberta.
Atrakcją wieczoru było również odtańczenie poloneza, który miał za zadanie przypomnienie zebranym gościom Balu Studniówkowego. Uczestnicy spisali się na medal. W tych dobrych nastrojach, zabawa trwała do białego rana.

Izba Tradycji

   Na Jubileusz 100-lecia naszej szkoły została wyremontowana i odnowiona Szkolna Izba Tradycji. Jest to szczególne miejsce, złożone z dwóch pomieszczeń, w którym zebrane zostały pamiątki związane z historią szkoły. Izba Tradycji, zwana również Izba Pamięci Ekonomika, połączona jest z salą historyczną.
To właśnie tam uczestnicy Zjazdu Absolwentów mogli podziwiać i przypominać sobie przedmioty, odznaczenia, dyplomy, dokumenty, stare maszyny do pisania, księgi pamiątkowe, czy szkolne kroniki. Największym zainteresowaniem cieszyły się jednak stare fotografie oraz tabla, na których każdy chciał odszukać siebie, bądź swoich bliskich.

Wystawa

  Z okazji stulecia istnienia naszej szkoły została przygotowana wyjątkowa wystawa, która w niezwykle bogaty sposób ukazuje jej historię, rozwój i tożsamość. Ekspozycja prowadzi zwiedzających przez najważniejsze etapy – od pionierskich lat istnienia szkoły, przez burzliwy okres powojenny, aż po czasy współczesne.

Na wystawie można zobaczyć archiwalne fotografie uczniów, nauczycieli i dyrektorów, poznać sylwetki osób, które szczególnie zapisały się w dziejach placówki, w tym wybitnych absolwentów, którzy osiągnęli sukcesy w różnych dziedzinach życia. Nie zabrakło też miejsca dla szkolnej mody na przestrzeni dekad, tradycji i rytuałów kształtujących klimat szkoły, a także dla różnorodnych projektów edukacyjnych i międzynarodowych wymian młodzieży.

Szczególne miejsce zajmuje działalność szkolnego koła wolontariatu, które od lat promuje postawy empatii i zaangażowania społecznego, a także Stowarzyszenie "Sanocki Ekonomik", aktywnie wspierające rozwój szkoły i uczniów.
W jednej z części wystawy zaprezentowano również odważne i inspirujące wizje szkoły przyszłości, tworzone wspólnie przez uczniów i nauczycieli.

Nie zabrakło także wątku ekologicznego – szkoła od lat angażuje się w inicjatywy proekologiczne, promując troskę o środowisko i zrównoważony rozwój. Na wystawie można zobaczyć efekty tych działań, w tym projekty uczniowskie, kampanie informacyjne oraz akcje lokalne, które stały się ważną częścią szkolnej tożsamości.

Wystawa jest nie tylko podróżą w czasie, ale też hołdem dla wszystkich, którzy tworzyli i nadal tworzą społeczność „Ekonomika” – z pasją, zaangażowaniem i wizją.

Dzień drugi
Piknik  

  W drugim dniu obchodów, goście zgromadzili się na pikniku w sanockim Skansenie. Atrakcji było co niemiara. Zabawę rozpoczął młodzieżowy zespół składający się z byłych uczniów „Ekonomika”, ich przyjaciół oraz pasjonatów muzyki. Następnie gości zachwycił duet akordeonowy w składzie: Pani Krystyna Pitera oraz Pan Janusz Bogaczewicz.
Kolejno Pan Piotr Rogala wprowadził uczestników w muzyczną podróż po Bieszczadach, wykonując piosenki znanej grupy SDM.
Talentem wokalnym pochwaliła się również Pani Ryszarda Zadarko, absolwentka roku 1957, śpiewając piękną piosenkę o Sanoku.

Podczas pikniku absolwenci mogli udać się w sentymentalną podróż do wspomnień z czasów szkolnych. Ułatwiła im to Pani Marta Sołopatycz, która przeprowadzała wywiady z absolwentami.  

Uczestnicy mieli również możliwość zwiedzenia Skansenu, co cieszyło się dużym zainteresowaniem.
Dla dzieci przygotowano kącik do malowania. Najmłodsi mieli też okazję obejrzeć wóz strażacki czy obserwować akcję ratowniczą wraz z pierwszą pomocą, przygotowaną przez Bieszczadzkie Pogotowie Ratunkowe SPZOZ w Sanoku.  Zabawa trwała do zachodu słońca.