„Poloniae Semper Fidelis”- Polska zawsze wierna.

W dniu 2 lutego 2019 r. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej przyjął ustawę zakładającą ustanowienie dnia 14 kwietnia państwowym Świętem Chrztu Polski. Chrzest księcia Mieszka I to przełomowe wydarzenie w dziejach państwa i narodu polskiego, uznawane za symboliczny początek polskiej państwowości. Miał on doniosłe znaczenie polityczne, kulturowe i tożsamościowe- wprowadził rodzące się wówczas państwo polskie w krąg cywilizacyjny Europy Zachodniej. Za symboliczną datę Chrztu Polski uznaje się Wielką Sobotę, 14 kwietnia 966 r.

Państwowe Święto Chrztu Polski jest dla nas okazją odkrywania w chrześcijańskich dziejach naszego narodu impulsu do współczesnego budowania codzienności na chrześcijańskich wartościach, które stanowiły fundament polskiej państwowości.

Z okazji 1057 rocznicy Chrztu Polski w dniu 14.04.2023 r. w Zespole Szkół nr. 1 w Sanoku, odbyła się akademia upamiętniająca te wydarzenia.